Zápis v úverovom registri nie je negatívny jav

Jedno slovo, dva rozdielne významy. Nezamieňajme ich. Niekedy informácie o záznamoch v úverových registroch vnímame v takých negatívnych asociáciách, ako keby sme hovorili o záznamoch v registri trestov. Ako keby sme tým tvrdili, že človek, ktorý má záznam v úverovom registri, je človekom, ktorý porušuje zákon. Takéto vnímanie je však veľmi nepresné, až zavádzajúce.

Skutočnosťou je, že do úverových registrov sa zapisujú všetci ľudia, ktorí si požičajú peniaze od banky alebo inej finančnej spoločnosti – či už prostredníctvom spotrebiteľského úveru, hypotéky alebo lízingu. Napríklad Spoločný register bankových informácií (SRBI) a Nebankový register klientskych informácií (NRKI) ponúka prehľad všetkých pôžičiek a záväzkov, ktoré svojim klientom poskytli banky a finančné inštitúcie, pôsobiace na Slovensku a sú združené v SRBI a NRKI. Takýchto spoločností je vyše štyridsať.

V súvislosti s úverovými registrami má aj slovo „dlžník“ iný význam, ako rovnaké slovo spájané napríklad s platením odvodov do Sociálnej poisťovne alebo príspevkov zdravotného poistenia. Slovo „dlžník“ v súvislosti s úverovým registrom je obyčajným pomenovaním jednej zo zmluvných strán; všeobecným pomenovaním človeka, ktorý si peniaze od finančnej inštitúcie požičal. Takže ak som si zobral hypotekárny úver z najväčšej slovenskej banky, som jej dlžníkom. Je to konštatovanie strohého faktu. Bodka. Byť dlžníkom voči finančnej inštitúcii nie je nezákonný jav. Byť zapísaný v Spoločnom registri bankových informácií v súvislosti s mojou pôžičkou rovnako nie je negatívny jav.

Ak hovoríme o dlžníkoch v súvislosti s platením odvodov do Sociálnej poisťovne alebo príspevkov do zdravotného poistenia, to je už iná šálka kávy. Byť takýmto dlžníkom znamená, že som niektoré odvody neodviedol vôbec, alebo som ich zaplatil v nižšej výške. Byť takýmto dlžníkom môže mať za následok aj vznik trestnoprávnej zodpovednosti, dokonca s možnosťou udelenia trestu odňatia slobody. Ak teda budeme najbližšie napríklad v televíznom spravodajstve počúvať o dlžníkoch, musíme rozlišovať súvislosti, v akých sa toto slovo uvádza. Pretože nie je dlžník ako dlžník.

Vyskúšajte naše služby

Na portáli moje-financie.sk sú dostupné informácie o fyzických a právnických osobách.Registrovaní užívatelia tu získajú prístup k výpisom z registrom a ďalším ponúkaným službám.

NAJPREDÁVANEJŠIE

Spoločný výpis SRBI+NRKI

12 EUR/výpis

Zvýšte vašu šancu na získanie hypotéky alebo pôžičky tým, že si naraz overíte údaje v Bankovom a Nebankovom registri a zistíte vaše hodnotenie.

NAJPREDÁVANEJŠIE

Exekúcie

2 EUR/dopyt

Preverte exekúcie u osôb a podnikateľov v oficiálnej databáze. Vyhnete sa zbytočným nepríjemnostiam.

NetAgent

15 EUR/rok

Monitorujte vaše osobné a finančné dáta na internete. Predídete tým zneužívaniu vašich dát a krádežiam identity.

Výpis zo SRBI

8 EUR/výpis

Skontrolujte vaše údaje týkajúce sa úverových produktov a priebehu ich splácania v bankových inštitúciách z Bankového registra.

Výpis z NRKI

8 EUR/výpis

Skontrolujte vaše údaje o finančných záväzkoch a priebehu ich splácania v spoločnostiach z Nebankového registra.

Sledujte nás

×

Odberom noviniek súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov.