Bratislava, 20. máj 2025 – – Podnikanie je ako plavba po rozbúrenom mori, nikdy neviete, kedy príde búrka. Mnohé firmy už pocítili, aké nebezpečné môžu byť náhle finančné problémy. Kým klasická reštrukturalizácia je tradičný spôsob, ako zachrániť potápajúcu spoločnosť, v slovenskej legislatíve máme ukotvenú aj inú špeciálnu možnosť – preventívnu reštrukturalizáciu. V apríli 2025 bolo toto záchranné koleso využité historicky prvý raz, a to známou firmou Dedoles.

Predstavte si situáciu, že vaša firma už nestíha splácať dlhy, na stole vám pribúdajú upomienky z neuhradených faktúr, veritelia sa dožadujú svojich peňazí a ste v úpadku. Práve v tejto chvíli prichádza do úvahy okrem konkurzu aj klasická reštrukturalizácia – proces, ktorý je akýmsi „posledným záchranným lanom“. Podstatou je dohodnúť sa s veriteľmi na podmienkach splácania dlhov, aby firma mohla aspoň časť z nich uhradiť a vyhnúť sa úplnému krachu. Klasická reštrukturalizácia je však náročný, zdĺhavý a prísne formalizovaný proces. Súd ustanoví správcu, zvoláva sa schôdza veriteľov, všetko má presne stanovené pravidlá a zákonné lehoty. Navyše, aby sa klasická reštrukturalizácia vôbec povolila, dlžník už musí byť v úpadku – teda neschopný splácať svoje záväzky. Na Slovensku je navyše podmienkou, že nezabezpečení veritelia musia dostať aspoň 50 % zo svojich pohľadávok.

Preventívna reštrukturalizácia – keď plavba ešte nekončí
Ako sa hovorí, lepšie hasiť oheň, keď je malý, ako keď už horí celý dom. Práve to je filozofia preventívnej reštrukturalizácie. Tento nový nástroj, zavedený u nás v júli 2022, najmä v reakcii na európske smernice, umožňuje firmám riešiť finančné problémy skôr, než sa dostanú do úplného úpadku. Preventívna reštrukturalizácia je vhodná pre firmy, ktorým síce ešte nehrozí bezprostredný krach, no už im svietia „oranžové kontrolky“ – v najbližších 12 mesiacoch by mohli mať problém splácať svoje dlhy. Dôležité je, že firma ešte nie je v úpadku, ale úpadok jej hrozí. Môžu požiadať o tzv. dočasnú ochranu pred veriteľmi (napr. zastavenie exekúcií či výpovedí zmlúv) až na 6 mesiacov, a firma sa s veriteľmi snaží dohodnúť na nových podmienkach splácania. Výhodou preventívnej reštrukturalizácie je jej flexibilita, rýchlosť a menšia byrokracia – najmä pri tzv. neverejnej forme, kedy sa firma dohaduje len s malou skupinou inštitucionálnych veriteľov, napríklad bankami či lízingovkami. Keď má firma viac skupín veriteľov, využíva sa verejná preventívna reštrukturalizácia, kde sa proces viac podobá klasickej forme.

Príbeh Dedoles
Historicky prvou firmou, ktorá si v praxi odskúša preventívnu reštrukturalizáciu, je známy ponožkový gigant Dedoles. Po neúspechu v klasickej reštrukturalizácii, keď firma nevedela splniť päťročný plán splácania dlhov, rozhodla sa využiť toto nové záchranné koleso – preventívnu reštrukturalizáciu. Pred súdom musela preukázať, že jej úpadok ešte len hrozí a spoločná dohoda s veriteľmi je v ich najlepšom záujme. Firma dostala šancu vyjednať nové podmienky, odvrátiť hroziaci krach a pokračovať v podnikaní.

Najdôležitejšie rozdiely:

Klasická reštrukturalizácia

  • využíva sa, keď už firma je v úpadku
  • návrh na súdne povolenie môže podať dlžník aj veriteľ
  • platia veľmi prísne pravidlá (takmer najprísnejšie v EÚ), vysoká miera formálnosti a byrokracie
  • povinnosť uspokojiť minimálne 50 % pohľadávok nezabezpečených veriteľov, zákaz rozdeľovať zisk aj po skončení reštrukturalizácie až do uhradenia pohľadávok nezabezpečených veriteľov v plnej výške
  • obdoba dočasnej ochrany pred veriteľmi je automatická
  • proces je nákladnejší a pomalší

Preventívna reštrukturalizácia

  • použitie pri hrozbe úpadku (nie až keď nastal)
  • cieľom je zachovať životaschopnosť firmy a zabrániť problémom v zárodku
  • môže byť neverejná (len s inštitucionálnymi veriteľmi), alebo verejná (s viacerými skupinami veriteľov)
  • pri verejnej podáva návrh na súdne povolenie iba dlžník, pri neverejnej dlžník návrh nepodáva, iba oznámi začatie jej konania príslušnému súdu, ak s tým veritelia súhlasia
  • minimálna miera uspokojenia pohľadávok nezabezpečených veriteľov nie je určená
  • cieľom je zachovať životaschopnosť firmy a zabrániť problémom v zárodkumožnosť dočasnej ochrany pred veriteľmi len s ich súhlasom
  • vyššia flexibilita, rýchlejšie a menej nákladné konanie 

Prečo sa oplatí myslieť dopredu?
Preventívna reštrukturalizácia je dnes moderným spôsobom, ako môžu firmy riešiť problémy skôr, než sa stanú neriešiteľnými. Včasná komunikácia s veriteľmi, odborné poradenstvo a ochota priznať si problém sú kľúčové pre prežitie podnikania v neistých časoch. Ak ste podnikateľ a vidíte, že vaša loď sa začína nakláňať, nečakajte na búrku. Radšej siahnite po záchrannom kolese v predstihu – preventívna reštrukturalizácia môže byť práve tým rozdielom medzi záchranou a potopením.

Vyskúšajte naše služby

Na portáli moje-financie.sk sú dostupné informácie o fyzických a právnických osobách.Registrovaní užívatelia tu získajú prístup k výpisom z registrom a ďalším ponúkaným službám.

NAJPREDÁVANEJŠIE

Spoločný výpis SRBI+NRKI

12 EUR/výpis

Zvýšte vašu šancu na získanie hypotéky alebo pôžičky tým, že si naraz overíte údaje v Bankovom a Nebankovom registri a zistíte vaše hodnotenie.

NAJPREDÁVANEJŠIE

Exekúcie

2 EUR/dopyt

Preverte exekúcie u osôb a podnikateľov v oficiálnej databáze. Vyhnete sa zbytočným nepríjemnostiam.

NetAgent

15 EUR/rok

Monitorujte vaše osobné a finančné dáta na internete. Predídete tým zneužívaniu vašich dát a krádežiam identity.

Výpis zo SRBI

8 EUR/výpis

Skontrolujte vaše údaje týkajúce sa úverových produktov a priebehu ich splácania v bankových inštitúciách z Bankového registra.

Výpis z NRKI

8 EUR/výpis

Skontrolujte vaše údaje o finančných záväzkoch a priebehu ich splácania v spoločnostiach z Nebankového registra.

Sledujte nás

×

Odberom noviniek súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov.