Mnohí ľudia si kupujú veci za peniaze, ktoré nemajú a preto si ich požičajú. Žijú tak na dlh. Takýto život je najdrahší. Pretože za danú vec v konečnom dôsledku zaplatia viac peňazí, než stála. Tak napríklad: nový horský bicykel stojí 3 500 eur. Keď si naň zoberú pôžičku, resp. spotrebiteľský úver s úrokovou sadzbou 8 percent ročne a výškou splátky 110 eur, tak takýto úver budú splácať 36 mesiacov. Nový bicykel ich tak nebude stáť 3 500 eur, ale až 3 948 eur, čiže o takmer 450 eur viac. Prečo to teda robia? Prečo predmety svojich túžob nakupujú tak draho? Prečo si na ne jednoducho nenašetria? Veď ak dokážu 110 eur mesačne splácať, mali by si vedieť rovnakú sumu aj odkladať. Nehovoriac o tom, že splácať budú 36 mesiacov, ale doba sporenia bude o štvrťroka kratšia. Argumentujú časom: za požičané peniaze si vytúžený bike kúpia hneď. Ak by si mali potrebnú sumu nasporiť, tak predmet svojich túžob si budú môcť obstarať až po 33 mesiacoch sporenia.
Takéto zracionalizovanie svojho správania vedie k ďalším a ďalším podobným rozhodnutiam: chcem nový mobil, požičiam si. Herná konzola? Nie je problém, zoberiem ďalší spotrebák. Dovolenka pri mori? Samozrejme, nový úver. S počtom pôžičiek rastie aj suma splátok. Je len otázkou času, kedy sa ľudia so životom na dlh dostanú do každomesačného mínusu. Riešením môže byť konsolidácia úverov. Ide o nahradenie viacerých úverov jedným, ktorý je výhodnejší a ktorého splátka by mala byť nižšia, než súčet splátok vašich súčasných úverov. Pokiaľ svoje úvery konsolidujete včas, rozdiel medzi splátkou nového úveru a súčtom všetkých splátok predchádzajúcich úverov by ste nemuseli míňať, ale mohli by ste si ho odkladať bokom – napríklad na vytvorenie prevádzkovej rezervy alebo na šetrenie na konkrétnu vec. Môžete ísť o vec, ktorou sa odmeníte, keď konsolidačnú pôžičku úplne splatíte a vy začnete novú etapu svojho života. Éru, v ktorej už konečne nebudete splácať, ale budete sporiť.
Konsolidácia dlhov môže byť dlhodobým procesom. Zvyčajne sa začína zmapovaním situácie – zistením, ako na tom ste s úvermi. Koľko úverov čerpáte, aká je celková výška vašich dlhov, aké sú vaše splátky pôžičiek. Komplexný prehľad získate vo výpise z úverových registrov. Ak ľudia zavažujú kúpu vecí na úver, mali by si rozmyslieť, či to stojí za to. Či ide o dobrý alebo zlý úver. Ako ich rozoznáme? Úvery, z ktorých si nakúpia iba veci spotreby, sú zlé úvery. Naopak, dobrý úver je pôžička na kúpu vecí, ktoré pomáhajú k získaniu väčšieho príjmu alebo k získaniu majetku, ktorého hodnota bude rásť. Jednoducho platí: múdri ľudia sporia, ostatní splácajú.

Vyskúšajte naše služby

Na portáli moje-financie.sk sú dostupné informácie o fyzických a právnických osobách.Registrovaní užívatelia tu získajú prístup k výpisom z registrom a ďalším ponúkaným službám.

NAJPREDÁVANEJŠIE

Spoločný výpis SRBI+NRKI

12 EUR/výpis

Zvýšte vašu šancu na získanie hypotéky alebo pôžičky tým, že si naraz overíte údaje v Bankovom a Nebankovom registri a zistíte vaše hodnotenie.

NAJPREDÁVANEJŠIE

Exekúcie

2 EUR/dopyt

Preverte exekúcie u osôb a podnikateľov v oficiálnej databáze. Vyhnete sa zbytočným nepríjemnostiam.

NetAgent

15 EUR/rok

Monitorujte vaše osobné a finančné dáta na internete. Predídete tým zneužívaniu vašich dát a krádežiam identity.

Výpis zo SRBI

8 EUR/výpis

Skontrolujte vaše údaje týkajúce sa úverových produktov a priebehu ich splácania v bankových inštitúciách z Bankového registra.

Výpis z NRKI

8 EUR/výpis

Skontrolujte vaše údaje o finančných záväzkoch a priebehu ich splácania v spoločnostiach z Nebankového registra.

Sledujte nás

×

Odberom noviniek súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov.