Otázky a odpovede

 

Skratka RPMN

Pri posudzovaní konkurenčných ponúk sa neriaďte len úrokovou sadzbou. Nie vždy ide o ročnú sadzbu, zvlášť ak je podozrivo nízka. Vtedy za percentuálnym údajom nie je p. a. (per annum – ročne), ale napríklad p. m.(per mensom – mesačne). Oveľa vhodnejšie je porovnávať komplexnejší ukazovateľ – takzvané RPMN, čiže ročnú percentuálnu mieru nákladov. V skutočnosti totiž ročne nezaplatíte navyše len určité percentá úroku z požičanej sumy, ale aj rôzne poplatky súvisiace s uzavretím zmluvy, so správou úveru, s vedením účtu a pod. V RPMN sú už zahrnuté. RPMN teda ukazuje cenu úveru presnejšie ako úroková sadzba. Ideálne by samozrejme bolo, keby RPMN bolo rovnaké ako úrok. Znamenalo by to, že žiadne poplatky navyše neplatíte. To je však nereálne. Prostredníctvom RPMN by ste mali tiež porovnávať len produkty porovnateľné dĺžkou splácania a výškou splátok. Dôležitým indikátorom tiež je, koľko skutočne za celú pôžičku zaplatíte. Využite webové kalkulačky, referencie a služby finančných konzultantov a poradní. Preverte si tiež, čo by sa stalo, keby ste sa oneskorili so splátkou. Sankčné úroky môžu byť u rôznych finančných inštitúcií veľmi odlišné a v niektorých prípadoch neúmerne vysoké.

Mohlo by vás zaujímať

Spoločný výpis SRBI+NRKI

12 EUR/výpis

Zvýšte vašu šancu na získanie hypotéky alebo pôžičky tým, že si naraz overíte údaje v Bankovom a Nebankovom registri a zistíte vaše hodnotenie.

Výpis zo SRBI

8 EUR/výpis

Skontrolujte vaše údaje týkajúce sa úverových produktov a priebehu ich splácania v bankových inštitúciách z Bankového registra.

Výpis z NRKI

8 EUR/výpis

Skontrolujte vaše údaje o finančných záväzkoch a priebehu ich splácania v spoločnostiach z Nebankového registra.