Rizikové strieborné hypotéky

Od začiatku roka 2023 platia nové podmienky na poskytnutie hypoték ľuďom nad 40 rokov. Čo sa zmenilo?
Národná banka Slovenska (NBS) sa obáva tzv. strieborných hypoték. Tak nazýva úvery, ktorých splatnosť je po 65. roku života dlžníkov a dlžníčok, čiže v ich dôchodkovom veku. Keďže ľudia na dôchodku majú príjem nižší neraz aj o polovicu a výška výdavkov zvyčajne ostáva rovnaká, tieto hypotéky sa môžu pre banky stať rizikovými. Preto NBS prikročila k obmedzeniam a zaviedla postupne znižovanie úverového limitu pre žiadateľov a žiadateľky nad 40 rokov. Úverový limit, v bankárskej terminológii označovaný skratkou DTI, je definovaný čistým ročným príjmom žiadateľov. Pre väčšinu ľudí je výška DTI stanovaná číslom 8. Znamená to, že celková zadlženosť klientov (súčet všetkých úverov a pôžičiek) nesmie presiahnuť 8-násobok ich čistého ročného príjmu.
Od začiatku tohto roka však platí, že ak majú žiadatelia a žiadateľky viac ako 40 rokov a chcú získať úver so splatnosťou po 65. roku ich života, hodnota DTI sa znižuje o 0,25 bodu za každý rok veku klienta a klientky nad 40 rokov až do dovŕšenia 60. roku života, keď hranica možného DTI dosiahne hodnotu 3. V praxi to znamená, že čím starší je žiadateľ a staršia žiadateľka, tým menej peňazí im banka bude môcť požičať.
Zdajú sa vám nové pravidlá NBS veľmi prísne? Možno máte pravdu, no každopádne ukazujú, ako je dôležité pripravovať sa na budúcnosť a odkladať si peniaze. Viac vlastných finančných zdrojov na účte znamená nielen nižšiu potrebu úveru, ale aj menej zaťažený rodinný rozpočet v podobe nižšej splátky.
Na portáli moje-financie.sk sú dostupné informácie o fyzických a právnických osobách.Registrovaní užívatelia tu získajú prístup k výpisom z registrom a ďalším ponúkaným službám.