Otázky a odpovede

 

Plánujete si vziať hypotéku?

Ak máte v pláne vlastné bývanie, ale obávate sa, že hypotéku vám neposkytnú alebo si chcete dojednať čo najvýhodnejšie podmienky úveru, vďaka budovaniu úverovej histórie môžete zvýšiť svoju dôveryhodnosť v očiach banky. Banky musia starostlivo zvažovať, komu môžu poskytnúť vysokú pôžičku a komu nie. Chránia tak svoje peniaze, ale aj peniaze klientov samotných. Banka potrebuje, aby jej klienti dokázali úvery splatiť, pretože v opačnom prípade nikdy nedostane späť celú výšku svojej investície. Klienti, pri ktorých hrozí, že by úver nezvládali splácať, tak pôžičku nemusia dostať, čo môže vyvolať negatívne emócie. Predstavte si ale, že by ste získali hypotéku a až potom zistili, že ju nie ste schopní splácať. Nakoniec by ste mohli o vysnívanú nehnuteľnosť rovnako prísť. Preto je lepšie starostlivo zvážiť, či vás pôžička príliš nezaťaží.

Vhodným nástrojom sú práve záznamy v registroch. Banka si v nich ľahko skontroluje, aká je vaša platobná morálka. Nie je pravda, že banka by najviac ocenila klienta, ktorý nikde nič nedlhuje. Banka najviac oceňuje klientov, u ktorých si môže overiť, že všetky svoje pôžičky dokážu bezproblémovo splácať. Pokiaľ budete splácať riadne a včas, banka vás vyhodnotí ako spoľahlivého klienta. Pokiaľ v budúcnosti plánujete žiadať o hypotéku, otestujte najskôr na menšej pôžičke, aké sú vaše schopnosti splácať. Keď sa vám podarí pôžičku riadne splatiť, dostanete pri hypotéke lepšie podmienky.

Mohlo by vás zaujímať

Spoločný výpis SRBI+NRKI

12 EUR/výpis

Zvýšte vašu šancu na získanie hypotéky alebo pôžičky tým, že si naraz overíte údaje v Bankovom a Nebankovom registri a zistíte vaše hodnotenie.

Výpis zo SRBI

8 EUR/výpis

Skontrolujte vaše údaje týkajúce sa úverových produktov a priebehu ich splácania v bankových inštitúciách z Bankového registra.

Výpis z NRKI

8 EUR/výpis

Skontrolujte vaše údaje o finančných záväzkoch a priebehu ich splácania v spoločnostiach z Nebankového registra.