Majte prehľad o svojich finančných záväzkoch

Získajte úverovú správu.

Registrácia

Poradňa

Nemáte prehľad o všetkých svojich pôžičkách? Overte si, či si nevyrábate problém

Pomerne často sa stáva, že ľudia na svoje záväzky zabudnú. V lepšom prípade potom na zabudnutý dlh prídu pri žiadosti o nový úver, v tom horšom až vo chvíli, keď u nich zazvoní exekútor.

Ak ste doteraz svoje záväzky nijako starostlivo nesledovali, nie je ľahké urobiť si obraz o svojej momentálnej situácii. Len si predstavte, že by ste museli obvolať všetky finančné inštitúcie, od ktorých ste si kedy požičali peniaze! A to samozrejme nehovoríme o veľkých pôžičkách, ktoré si pravdepodobne pamätáte, ale napríklad aj o elektronike na splátky alebo o kreditných kartách.

Kontrolujte svoje úverové správy pravidelne. Po registrácii môžete o jednotlivé úverové správy z príslušných registrov požiadať online tu. Žiadosti o úverové správy a registráciu môžete vybaviť aj osobne v klientskych centrách Spoločného registra bankových informácií (SRBI) a Nebankového registra klientskych informácií (NRKI).

Dávajte si pozor! Nestačí sledovať len pôžičky písané priamo na vás, ale aj pôžičky, pri ktorých ste ručiteľom! Ak totiž osoba, ktorej ručíte, nebude schopná splácať (napríklad z dôvodu dlhodobej pracovnej neschopnosti, úrazu a podobne), potom dlh prechádza na vás.

Veľmi starostlivo zvážte, komu budete ručiť, a pravidelne sa informujte, či nemá so splácaním problémy.

O akých svojich úveroch sa z registrov dozviete?

Zoznam bánk, ktoré sú členmi Spoločného registra bankových informácií (SRBI), nájdete TU. Ak ste si teda vzali úver v ktorejkoľvek z nich, vďaka registrom o nich budete mať potrebný prehľad.

O aké typy bankových úverov najčastejšie ide?

 • hypotéky na bývanie
 • úvery zo stavebného sporenia
 • kontokorent – povolené prečerpanie vášho účtu do mínusu
 • kreditné a splátkové karty – platobné karty umožňujúce v určitom časovom období čerpať bezúročný úver
 • osobný úver – bez uvedenia účelu pôžičky

Nebankový register klientskych informácií (NRKI) združuje 24 najväčších poskytovateľov nebankových pôžičiek pôsobiacich v Slovenskej republike. Zoznam všetkých inštitúcií nájdete TU. Ak ste si teda požičali od solídnej spoločnosti, s najväčšou pravdepodobnosťou aj ona poskytuje údaje do nebankového registra. Pred dojednaním nebankového úveru si vždy starostlivo skontrolujte dôveryhodnosť subjektu, s ktorým si pôžičku dohadujete.

Vďaka úverovej správe z Nebankového registra si môžete skontrolovať, či v poriadku splácate napríklad:

 • spotrebiteľské úvery (najčastejšie pôžičky na dovolenku, elektroniku alebo nábytok),
 • kreditné a splátkové karty,
 • lízing automobilov.

Aké informácie o vašich úveroch sú v registroch?

Bankový (SRBI) aj Nebankový register (NRKI) zaznamenávajú vašu úverovú históriu za posledných 5 rokov.

Vďaka tomu sa z úverovej správy dozviete nasledujúce informácie:

 • zoznam všetkých vami čerpaných úverov (aktuálnych aj historických) a záväzných žiadostí o ne,
 • meno spoločnosti, od ktorej sa úver čerpá alebo čerpal,
 • typ úveru (napr. hypotéka, kontokorent, spotrebiteľský úver a pod.) a informácie o jeho zabezpečení (ručiteľ, nehnuteľnosť),
 • výška úveru,
 • výška mesačnej splátky,
 • informácia, či ste jednotlivé splátky uhradili v riadnom termíne a výške.

Vďaka týmto informáciám pre vás bude vybavovanie ďalších úverov jednoduchšie, banka alebo iná finančná inštitúcia nebude musieť zložito overovať, či ste dôveryhodní, a len jednoducho nahliadne do vašej úverovej správy. Ak ste v uplynulých štyroch rokoch splácali bezproblémovo, bude pre vás jednoduchšie nový úver dostať a dohodnúť si preň výhodnejšie podmienky.

Aké informácie v úverových registroch nie sú?

V registroch SRBI a NRKI nie sú žiadne informácie o vašom rodinnom ani zdravotnom stave, výške vašich príjmov ani iné citlivé údaje.

Bankový a Nebankový register majú spolu 41 členov z radov finančných inštitúcií. Úverové správy teda neobsahujú informácie o záväzkoch voči iným subjektom.

Úverová správa neobsahuje informácie o vašich záväzkoch voči štátnym inštitúciám a ani zdravotným poisťovniam. V registroch sa neevidujú ani dlhy, ktoré vám mohli vzniknúť pri podnikateľskej činnosti, alebo napríklad nezaplatením hovorného alebo cestovného.

Pozrite sa, ako vyzerá úverová správa.

Plánujete si vziať hypotéku? Zvýšte svoju dôveryhodnosť a ušetríte.

Chceli by ste si zaobstarať vlastné bývanie, ale obávate sa, že sa k hypotéke nedostanete? Chcete si dohodnúť čo najvýhodnejšie podmienky úveru? Jednoduchou cestou, ako zvýšiť svoju dôveryhodnosť v očiach banky, je budovanie úverovej histórie.

Banky musia dôkladne zvažovať, komu môžu poskytnúť vysokú pôžičku a komu nie. Chránia tak nielen svoje vlastné peniaze, ale aj peniaze samotných klientov. Banka chce, aby jej klienti dokázali úvery splatiť, lebo v opačnom prípade nikdy nedostane späť celú výšku svojej investície. Klienti, u ktorých hrozí, že by úver nezvládali splácať, tak radšej pôžičku nedostanú. To niekedy môže vyvolávať negatívne emócie. Predstavte si ale, že by ste získali hypotéku a až potom zistili, že ju nie ste schopní splácať. Nakoniec by ste mohli o vysnívanú nehnuteľnosť aj tak prísť. Preto je lepšie dôkladne zvážiť, či vás pôžička príliš nezaťaží.

Šikovným nástrojom sú práve záznamy v registroch. Banka si v nich ľahko skontroluje, aká je vaša platobná morálka. Nie je pravda, že banka by najviac ocenila klienta, ktorý nikde nič nedlhuje. Banka najviac oceňuje klientov, u ktorých si môže overiť, že všetky svoje pôžičky dokážu bezproblémovo splácať. Preto sa nemusíte báť vziať si auto na lízing alebo pračku na splátky. Naopak, ak budete splácať riadne a včas, banka vás vyhodnotí ako spoľahlivého klienta.

Ak v budúcnosti plánujte žiadať o hypotéku, skúste si najskôr na menšej pôžičke, aké sú vaše schopnosti splácať. Keď sa vám podarí pôžičku riadne splatiť, dostanete pri hypotéke lepšie podmienky.

 

Výhody úverovej správy online

Potrebujete rýchlo zistiť, aká je vaša úverová správa? Vďaka portálu moje-financie.sk ju môžete mať neustále k dispozícii online. Môže sa to zísť nielen pred žiadosťou o väčší úver, ale aj priebežne, ako kontrola, že ste na žiadne zo svojich záväzkov nezabudli, že od vás platby odišli v poriadku.

Tip: Vďaka prístupu k online úverovej správe budete môcť pokojne spať. Každý mesiac sa totiž môžete presvedčiť o tom, že je všetko v úplnom poriadku.

5 výhod online úverovej správy:

 1. Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či ste nezabudli na niektorú zo svojich pôžičiek, stačí vyplniť registračný formulár, potom už správu jednoducho kúpite v e-shope.
 2. Najrýchlejšia možnosť, ako sa dostať k úverovej správe – prístup vám bude umožnený okamžite po pripísaní platby.
 3. Jednoduchý prístup kedykoľvek a odkiaľkoľvek – o správu môžete požiadať z pohodlia domova alebo kancelárie.
 4. Možnosť priebežného sledovania záväzkov a aktuálneho stavu ich splácania – ideálne je kontrolovať aktuálny stav raz za mesiac.
 5. Komplexný prehľad o finančných záväzkoch z oboch registrov na jednom mieste, na moje-financie.sk si môžete skontrolovať výpisy zo spoločného (SRBI) aj z nebankového registra (NRKI).