Objem celkového dlhu obyvateľov Slovenskej republiky ku koncu roka 2015 dosiahol výšku viac ako 24 mld. eur a v medziročnom porovnaní vzrástol o viac ako 12 %. Narastá aj počet ľudí s dlhmi, koncom roka 2015 malo dlhy už 1,4 miliónov Slovákov, teda o 4 % viac než v rovnakom období predchádzajúceho roka. Sledovanie splácania pôžičiek je preto stále dôležitejšie.
Nový internetový portál www.moje-financie.sk poskytuje používateľom detailný prehľad o ich aktuálnych finančných záväzkoch a pomáha im predchádzať nepríjemným situáciám.>
Jedným zo znakov súčasných štandardných ekonomík je aj neustále sa rozširujúca ponuka rôznorodých príležitosti čerpania pôžičiek ponúkaná obyvateľstvu, či už ide o produkty bánk alebo iných finančných inštitúcií. „Aktuálne existuje veľmi široké spektrum dostupných úverových produktov a pre mnohých ľudí, ktorí ich aktívne využívajú, nie je jednoduché udržať si prehľad o svojich aktuálnych finančných záväzkoch, na niektorý z nich môžu dokonca aj pozabudnúť,“ povedal Ján Budinský, konateľ CRIF – Slovak Credit Bureau, ktorá zabezpečuje prevádzku Spoločného registra bankových informácií (SRBI) a Nebankového registra klientskych informácií (NRKI). Dlžníkov pred neželanými dôsledkami z omeškania splátok úverov pomôže ochrániť nový portál Moje-financie.sk, na ktorom môžu registrovaní používatelia získať pohodlne on-line informácie o stave svojich záväzkov.
Ľudia sa stále viac zadlžujú
Ako vyplýva z aktuálnej analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau (ďalej CRIF SK), ktorá je prevádzkovateľom Spoločného registra bankových informácií (SRBI) a Nebankového registra klientskych informácií (NRKI), objem celkového dlhu obyvateľov Slovenskej republiky ku koncu roka 2015 dosiahol výšku 24,9 mld. eur, čo v porovnaní s koncom roka 2014 predstavuje medziročný nárast o 12 %, resp. o 2,7 mld. eur.
Slováci najviac čerpajú úvery na spotrebu, t. j, krátkodobé dlhy, ktoré z celkového objemu dlhov predstavujú 67 %, resp. 16,5 mld. eur. Objem krátkodobých dlhov medziročne vzrástol o 13 %, resp. o necelé 2 mld. eur. Objem úverov na bývanie, t. j. dlhodobých dlhov, dosiahol koncom roku 2015 výšku 8,3 mld. eur a medziročne vzrástol o 0,8 mld. eur, resp. o 10 %. Podiel dlhodobých dlhov z celkového objemu dlhov predstavuje 33 %.
Stúpa aj počet ľudí s dlhmi. Koncom roka 2015 boli v SRBI a NRKI evidované úvery 1,4 milióna obyvateľov Slovenska, čo je o takmer 49 000 ľudí viac, ako pred rokom.
„Život pripraví ľuďom rôzne nečakané situácie, pre ktoré nemôžu splácať svoje finančné záväzky a dostanú sa do ťažkostí. Najčastejším dôvodom je výpadok príjmu pre dlhodobú práceneschopnosť alebo pre stratu zamestnania a dlhšiu nezamestnanosť. Často sa stretávam so situáciou, že ľudia riešenie svojich problémov odkladajú na neskôr a pritom často stratia prehľad o svojich finančných záväzkoch. Riešenie z toho plynúcich problémov je tak veľmi náročné,“ uviedla banková ombudsmanka Eva Černá.
Kancelária bankového ombudsmana riešila v minulom roku 185 podnetov obsahujúcich námietky alebo žiadosti týkajúce sa úverových produktov. Dominovali podnety týkajúce sa problémov so splácaním úverov. Zväčša sa klienti domáhali odkladu splátok, či ich zníženia. V rámci telefonických, osobných a e-mailových konzultácií, ktorých bolo v minulom roku 1985, Bankový ombudsman poskytoval prevažne rady týkajúce sa riešenia následkov platobnej neschopnosti. „Pri väčšine z nich ľudia, ktorí sa obrátili na pomoc na našu kanceláriu, nemali ani len tušenia o tom, koľko majú mesačne splácať a aká je ich aktuálna výška záväzku. Portál Moje-financie.sk je tak skutočným pomocníkom,“ uviedla banková ombudsmanka Eva Černá.
„Práve úverový register sústreďuje informácie o všetkých aktuálnych aj splatených úveroch. Dáva tak ľudom príležitosť získať na jednom mieste kompletný prehľad o tom, či si plnia všetky svoje záväzky, inými slovami či splácajú svoje úvery riadne a včas. Včas získané informácie z úverového registra tak môžu napomôcť predchádzať vzniku závažnejších finančných problémov,“ doplnil Ján Budinský.
Portál registrovaným používateľom umožňuje bezpečným a jednoduchým spôsobom získať úverovú správu a aktuálny prehľad o svojich finančných záväzkoch, pomáha im jednoduchšie spravovať svoje osobné financie a efektívnejšie plánovať a realizovať svoje finančné ciele.
Ak sa zadlžovať, tak zodpovedne
Aj keď podľa údajov SRBI a NRKI je objem ohrozených úverov, ktorý ku koncu roka 2015 dosiahol výšku 130,3 milióna eur, je medziročne nižší o 4,6 mil. eur, resp. o 3 %, banková ombudsmanka Eva Černá zdôrazňuje potrebu zodpovednosti pri zadlžovaní sa.
Eva Černá sa s apelom zodpovedného zadlžovania sa obracia najmä na mladých ľudí na prahu štartu do života. „Môže sa to zdať paradoxne, ale pre človeka je dôležité budovať si aj pozitívnu úverovú reputáciu. Nie však bezhlavo, ale so zodpovedným zadlžovaním sa.“
„Moje-financie.sk poskytujú klientovi komplexný prehľad všetkých úverov a záväzkov, ktoré klient v rôznych finančných inštitúciách zapojených do úverového registra. Správa z úverového registra obsahuje informácie o aktuálnych úveroch a údaje o ukončených úveroch po dobu piatich rokov od splatení záväzkov klienta. Zároveň klient dostáva detailný prehľad o svojej platobnej morálke a úverovej histórii s dôrazom na posledných 24 mesiacov,“ uviedla Romana Knyblová, projektová manažérka portálu Moje-financie.sk.
Po prihlásení do portálu má klient možnosť získať úverovú správu z bankového alebo z nebankového registra, pričom si môže vybrať jednu z dvoch foriem výstupov: buď si vyberie správy v elektronickej podobe v zabezpečenom pdf dokumente, ktorý si sám vytlačí, alebo si vytlačené správy nechá poslať poštou do vlastných rúk na dobierku.
Klient, ktorý sa na portáli Moje-financie.sk zaregistruje, získava on-line prístup k svojmu spotrebiteľskému výpisu a k úverovej správe z pohodlia domova alebo kancelárie 24 hodín denne, 7 dní v týždni.